شرکت سه گام ، اولین تولید کننده برس های صنعتی و سفارشی در ایران ، با بالاترین کیفیت

44981254 (021) 44982085 (021) 66726310 (021)

ورود / عضویت

۲۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۷:۴۱ ساعت

نکاتی درباره جوشکاری برای افراد مبتدی

جوشکاری یکی از کارهایی است که می تواند به صورت حرفه ای و در پروژه های بزرگ و به صورت مبتدی و برای کارهای خانگی به کار گرفته شود.
همیشه در هنگام جوشکاری،برای اینکه دچار آسیب و جراحت در نقاط مختلف بدن نشوید پوشش مناسب داشته باشید.دستکش،لباس آستین دار،کلاه،عینک محافظ و کلاه جوشکاری وسایلی هستند که شما را در مقابل اشعه و جرقه های جوشکاری حفاظت می کند.

برای شروع جوشکاری، سطح فلز مورد نظر را با استفاده از برس سیمی یا سنباده تمیز کنید.بعد از تمیز کردن،آن را با یک بتونه بپوشانید.بعد نوک الکترود که متناسب با نوع جوشکاری انتخاب شده است را چک کنید که هیچ گونه آلودگی و کثیفی نداشته باشد.

تمیز بودن نوک الکترود باعث تمیز بودن نوع جوش شما می شود.حالا باید آمپر دستگاه تنظیم شود و جوشکاری را شروع کنید.آمپر دستگاه باید بر اساس شماره الکترود تنظیم شود.هیچ گاه الکترود را در یک خط مستقیم حرکت ندهید و به وسیله انبر اتصالات حلقه ای ایجاد کنید و در واقع به صورت دایره ای حرکت کنید و جوشکاری را انجام دهید.این نوع جوشکاری استحکام بالاتری دارد.و یا اینکه خال جوش های مورب روی فلز ایجاد کنید،برای این کار نیز باید دستان خود را به شکل دورانی حرکت دهید.

در حین کار به صدای جوشکاری خود توجه کنید.جوش با کیفیت دارای صدای مناسب و به حالت سرخ کردنی است اما جوشی که درست نباشد صدایی با نوسان دارد و صدای بلند و شبیه به فشفشه دارد.این جوش ناقص است.
همیشه قطر الکترود را متناسب با جوشکاری انتخاب کنید،به این صورت که برای فلزات نازک از الکترود با قطر کم تر و برای فلزات با ضخامت بیش تر الکترود با قطر بیش تر باید انتخاب شود.
نوع الکترودی که انتخاب می شود باید متناسب با نوع فلز برای جوشکاری باشد.مثلا الکترود چدن.
اگر در حین جوشکاری با مشکلاتی برخورد کردید باید علت آن را بدایند تا برای رفع و یا اصلاح آن اقدام کنید.در اینجا به تعدادی از متداول ترین آن ها اشاره می کنیم.
اگر آمپر دستگاه اینورتر را زیاد تنظیم کنید،گرمای اضافی تولید می شود و باعث می شود جوش،فلز شما را سوراخ کند.گاهی سوراخ شدن فلز به دلیل سرعت پایین حرکت الکترود نیز اتفاق می افتد.
گاهی در حین جوشکاری نوک انبر جوش کثیف می شود و یا جوش گل نمی شود.دلایل این اتفاق می تواند به دلیل ولتاژ بالا و یا سرعت پایین حرکت الکترود باشد.
گاهی در حین کار به انبر جوش فلز زیادی می ماند،این به این معنی است که شما دارید جوشکاری را اشتباه انجام می دهید.
اگر ولتاژ پایین باشد و سرعت حرکت الکترود بالا باشد،انبر به جوش لگد می زند و جوش در قسمت بالای اتصال می ماند و به راحتی با انگشت برداشته می شود.این نوع جوش یک جوش ضعیف است.

به نقل از سایت ابزارخانه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *