شرکت سه گام ، اولین تولید کننده برس های صنعتی و سفارشی در ایران ، با بالاترین کیفیت

44981254 (021) 44982085 (021) 66726310 (021)

ورود / عضویت

۲۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۷:۱۹ ساعت

چطور سطح زنگ زده را رنگ بزنیم

رنگ زدن فلزات زنگ زده

سطح فلزی را سمباده بکشید.

تا این مرحله احتمالا بخش زیادی از زنگ زدگی سطح را از بین برده‌اید اما سمباده کشیدن می‌تواند سطح فلزی را یکدست‌تر کند.

سطح را تمیز کنید.

تمیز بودن سطح فلزی پیش از رنگ زدن بسیار اهمیت دارد. با یک دستمال مرطوب به روی فلز بکشید تا گرد و غبار باقیمانده روی آن از بین برود و سطح تمیز شود. اگر سطح فلزی آلودگی ناشی از چربی یا روغن دارد آن را با یک دستمال آغشته به آستون تمیز کنید. صبر کنید تا سطح کاملا خشک شود و سپس آن را چک کنید تا مطمئن شوید چربی از بین رفته است.

در صورتیکه سطح فلزی قبلا رنگ روغنی نداشته باشد نیازی نیست از تینر روغنی برای تمیز کردن آن استفاده کنید.

از پرایمر ضد زنگ استفاده کنید.

چه بخواهید یک دیوار را رنگ بزنید چه یک سطح فلزی، لایه آستر یا پرایمر رنگ بسیار مهم خواهد بود. این لایه از سطح محافظت می‌کند و موجب می‌شود رنگ با استحکام بیشتری به روی سطح بچسبد. برای سطوح فلزی از آستر مخصوص فلزات که ضد زنگ نامیده می‌شوند استفاده کنید. از آنجایی که برای رنگ زدن سطوح فلزی اغلب از رنگ روغنی یا آلکیدی استفاده می‌شود، ضد زنگ روغنی بعنوان لایه آستر انتخاب می‌شود. صبر کنید تا این لایه کاملا خشک شود و از سطح فلزی محافظت کند. هنگام استفاده از آستر ضد زنگ دقت داشته باشید تا تمام قسمت‌های فلز یکدست پرایمر زده شود. حتی اگر کوچک‌ترین روزنه‌ای بدون آستر باقی بماند ممکن است موجب زنگ زدگی مجدد شود.

رنگ زدن فلزات زنگ زده

رنگ زدن سطح فلزی را آغاز کنید.

پیش از شروع کار باید بدانید دو نوع رنگ برای این کار وجود دارد. یا می‌توانید از اسپری رنگ استفاده کنید یا رنگ را با قلممو به روی فلز بزنید.

در صورت استفاده از اسپری رنگ برای رنگ زدن فلزات زنگ زده

  • قوطی اسپری را پیش از استفاده به خوبی تکان دهید تا رنگ داخل آن یکدست شود.
  • اسپری رنگ را بین 15 تا 30 سانتیمتر از سطح دورتر بگیرید و با یک حرکت ثابت و یکدست اسپری کنید. اگر اسپری را خیلی نزدیک به سطح بگیرید رنگ چکه می‌کند و به روی کیفیت کارتان تاثیر می‌گذارد.
  • اسپری رنگ را یکجا نگه ندارید، برای رنگ زدن باید اسپری رنگ دائم در حرکت باشد تا به یک اندازه رنگ روی سطح بنشیند.
  • برای اینکه بهترین نتیجه را از رنگ زدن فلزات زنگ زده بگیرید بهتر است در سه مرحله آن را رنگ بزنید. هر بار لایه سبکی از رنگ را روی سطح اعمال کنید و صبر کنید تا کمی خشک شده و سپس لایه بعدی را بزنید. رنگ‌های روغنی و پایه آب هر دو از جمله رنگ‌های فوری هستند که خیلی سریع خشک می‌شوند بنابراین زمان زیادی نیاز نیست صبر کنید.

در صورت استفاده از قلمموی رنگ برای رنگ زدن فلزات زنگ زده

اگرچه به طور کلی رنگ زدن با اسپری رنگ کار آسان‌تری است اما اسپری یک لایه مستحکم و مقاوم ایجاد نمی‌کند. اگر می‌خواهید نتیجه نهایی یکدست‌تر و تمیزتر باشد از قلم‌موی رنگ برای این کار استفاده کنید. با توجه به اینکه سطح فلزی چقدر وسیع یا نازک است قلم موی مناسب را انتخاب کنید. رنگ زدن با قلممو موجب می‌شود سطح با لایه ضخیم‌تری رنگ شود و یکپارچگی بیشتری داشته باشد.

  • قوطی رنگ را باز کنید و رنگ داخل آن را هم بزنید.
  • اغلب از رنگ آلکیدی برای رنگ زدن فلزات استفاده می‌شود. این نوع رنگ‌ها سریع خشک می‌شوند و رد قلم روی آن نمی‌ماند. یک سوم قلم را در رنگ بزنید و به روی سطح بکشید. قلمموی رنگ را خیلی آغشته به رنگ نکنید که از روی سطحی که رنگ می‌زنید چکه کند بنابراین بد نیست که آن را چند ثانیه روی ظرف رنگ نگه دارید تا رنگ باقیمانده لا به لای آن خارج شود و بتوانید سطح را یکدست‌تر رنگ بزنید.

رنگ زدن فلزات زنگ زده

اگر چه رنگ‌های آلکیدی از جمله رنگ‌های سریع خشک هستند اما بهتر است بگذارید وسیله فلزی رنگ شده حداقل یک روز در هوای آزاد باقی بماند و بوی بد رنگ را که به دلیل وجود VOC  یا ترکیبات آلی فرار ایجاد می‌شود از بین برود. اما در نظر داشته باشید وسیله فلزی رنگ شده را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید چرا که ممکن است به روی رنگ سطح تاثیر بگذارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *